KONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Vodní nádrže    Stavbaři Metrostavu svářejí pod vodou u Hněvkovické přehrady

Stavbaři Metrostavu svářejí pod vodou u Hněvkovické přehrady

Publikováno: 6.4.2021
Rubrika: Vodní nádrže

To nejdůležitější se odehrává pod vodní hladinou a za stálé účasti potápěčů – včetně budování tzv. ochranných jímek a svařování konstrukcí. Tak vypadá rekonstrukce vodního díla Hněvkovice na Českobudějovicku, která zahrnuje úpravy plavební komory a zvýšení kapacity dvou polí bezpečnostního přelivu přehrady. Cílem projektu je zlepšit parametry jedné z nejnovějších částí vltavské vodní cesty. Přehrada bude po rekonstrukci schopná bezpečně zachytit až desetitisíciletou povodeň. Stavbaři Metrostavu na začátku dubna zprovoznili horní ohlaví plavební komory.

„Před každou upravovanou částí vodního díla musíme napřed vybudovat tzv. ochranné jímky a až potom můžeme provádět stavební úpravy či osazovat technologii. Třeba před plavební komorou se přitom pohybujeme v hloubce 17 metrů. Obecně pod vodou dokážeme dělat téměř vše jako nad hladinou, jen je to časově náročnější a platí zde pravidlo desetkrát měř a jednou řež. Pod vodou běžně vrtáme, řežeme, vlepujeme kotvy, bouráme, odsáváme, čistíme, utěsňujeme i betonujeme. V českých vodách je ovšem viditelnost běžně do 30 centimetrů, takže jsou za potřebí zkušenosti, dobrý hmat a velká představivost,“ sdělil Jan Prokeš, vedoucí projektu ze společnosti Metrostav.

Vodní dílo Hněvkovice vzniklo v 80. letech 20. století čistě pro potřeby jaderné elektrárny Temelín, konkrétně k zadržení chladicí vody. Z toho vyplývá nezbytná podmínka pro veškeré pozdější stavební úpravy: neohrozit bezproblémové dodávky chladicí vody do elektrárny. Později zde vznikla malá vodní elektrárna a až v novodobé historii se přehrada přizpůsobuje pro plavební, protipovodňové a ekologické účely.

Rekonstrukce vodního díla Hněvkovice umožnila Metrostavu vrátit se na známou adresu. Před čtyřmi lety zde velmi podobný tým stavbařů přebudoval polovinu původního pevného jezu na moderní vodohospodářské dílo s pohyblivým jezem, plavební komorou a víceúčelovým koridorem pro migraci ryb, převádění povodňových průtoků a průjezd vodáků. Díky projektu se prodloužila délka splavného toku Vltavy o 13 km a po několika desetiletích se obnovil provoz menších lodí po Vltavě z Českých Budějovic do Prahy.

První etapa aktuálně probíhající rekonstrukce by měla být dokončena již letos v létě, kdy stavbaři Metrostavu zprovozní jeden z přelivů. V následující druhé etapě upraví dolní ohlaví plavební komory a druhý přeliv. Dílo by mělo být kompletně dokončeno a předáno investorovi Povodí Vltavy v polovině příštího roku.

Bookmark
Ohodnoďte článek:

Autor


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Modernizace vodního díla Morávka začne v dubnu 2021. Letos Povodí Odry proinvestuje 390 milionůModernizace vodního díla Morávka začne v dubnu 2021. Letos Povodí Odry proinvestuje 390 milionů (151x)
Nejvýznamnější stavební akcí letošního roku bude zahájení modernizace vodní nádrže Morávka na řece Morávce v Beskydech z...
Stavbaři Metrostavu svářejí pod vodou u Hněvkovické přehradyStavbaři Metrostavu svářejí pod vodou u Hněvkovické přehrady (101x)
To nejdůležitější se odehrává pod vodní hladinou a za stálé účasti potápěčů – včetně budování tzv. ochranných jímek a sv...
Koncepční příprava vodního díla VlachoviceKoncepční příprava vodního díla Vlachovice (73x)
Výstavba vodních nádrží včetně její přípravy je velmi kompli­kovaná činnost. Jedná se multidisciplinární úlohu, kde se s...

NEJlépe hodnocené související články

Společnost Metrostav zahajuje rekonstrukci vodního díla HněvkoviceSpolečnost Metrostav zahajuje rekonstrukci vodního díla Hněvkovice (5 b.)
Stavební firma Metrostav, a. s., přesněji Divize 6 a její oblastní zastoupení pro Jihočeský kraj, zahájila na jaře roku ...
Katalog firem - registrace

Působíte v oboru
vodohospodářské výstavby?
Potom využijte možnosti registrace za 300,-/rok.
Kontaktujte našeho obchodníka.