KONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    2015    VODOVODY-KANALIZACE 2015: české vodohospodářství je v dobrém stavu, potřebuje ale jednou tolik investic

VODOVODY-KANALIZACE 2015: české vodohospodářství je v dobrém stavu, potřebuje ale jednou tolik investic

Publikováno: 22.5.2015
Rubrika: 2015

České vodohospodářství je v dobrém stavu, potřebuje ale jednou tolik investic. I to zaznělo na největší vodohospodářské akci v ČR – na mezinárodní výstavě VODOVODY-KANALIZACE. Na tu se ve dnech 19. – 21. 5. sjeli do areálu PVA EXPO PRAHA zástupci ministerstev, měst a obcí i lídři na trhu. 

„České společnosti zde ukázaly nejnovější technologie a inovace, které drží krok i se zahraniční konkurencí,“ uvedl předseda Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR), které akci pořádá, František Barák.

„Hodnota českého vodárenského majetku přesahuje hodnotu jednoho bilionu korun, na jednoho obyvatele je to tedy kolem 100 tisíc korun. Ročně je přitom nutné investovat 18 až 20 miliard, realita je však jiná a investice se pohybují kolem 9 až 10 miliard,“ doplnil František Barák s tím, že české vodárenství je přesto na dobré úrovni.

Problémem jsou však města a obce, které do infrastruktury neinvestují, a to především z důvodu udržení cen vodného a stočného na nízké úrovni. Takový stav je ale podle Sdružení oboru vodovodů a kanalizací dlouhodobě neúnosný.

„Vodárenské společnosti odvádějí na daních a poplatcích státu téměř třetinu z vybraného vodného a stočného. Stát by měl při snaze o plynulé zásobování obyvatelstva a průmyslu pitnou vodou uvažovat o snížení DPH na vodu, tak jak je tomu v některých zemích EU, případně o snížení poplatků za povrchové a podzemní vody a za odvádění odpadních vod. Tím by došlo k navýšení zdrojů na obnovu. V opačném případě se musí finanční zdroje získat z ceny vodného a stočného,“ dodal za SOVAK ČR František Barák.

Nejlepší vodohospodářský produkt
Ty nejlepší technologie a inovace, které se prezentovaly na výstavě VODOVODY-KANALIZACE, ocenilo včera večer Sdružení oboru vodovodů a kanalizací cenou Zlatá VOD-KA 2015. Tu získaly hned tři firmy. Společnost ENVI-PUR za ponorný membránový ultrafiltrační modul, FONTANA R za mikrofilm s UV zářením a Jihomoravská armaturka za regulační ventil. Ocenění za nejlepší expozice si odnesly společnosti Bretwood Industries, BÜSCH Armaturen a ATJ Special.

Součástí doprovodného programu byly také soutěže učňovských oborů či zručnosti. Navrtávku potrubí pod tlakem a sestavení domovní přípojky zvládl nejlépe tým Brněnských vodáren a kanalizací. Soutěž žáků oboru instalatér, kterou pořádal Cech instalatérů ČR, vyhrál tým SOŠ Praha 9.

Čtvrtečním dnem 19. ročník výstavy končí. Akce se doposud těší velkému zájmu, organizátoři tak předpokládají, že návštěvnost pokoří hranici 9 tisíc lidí. „Výstava vykázala pozitivní trend – ať už v nárůstu počtu vystavujících firem, celkové ploše i v počtu návštěvníků,“ uvedl Aleš Pohl, ředitel společnosti Exponex, která výstavu organizuje. Letos bylo na ploše 6 tisíc metrů čtverečních k vidění přes 300 vystavujících firem a značek.

Součástí akce bylo také přes dvacet odborných přednášek – hovořilo se například o dotacích, regulaci oboru či nové legislativě. Program zpestřovala také pravidelná vystoupení akvabel - mistryně světa a reprezentantky v synchronizovaném plavání na LOH 2000 v Sydney. Unikátní show ve speciálním akváriu doprovázela světla, promítání a AV technika. 

Bookmark
Ohodnoďte článek:

Autor

Diskuse

VODOVODY-KANALIZACE 2015: české vodohospodářství je v dobrém stavu, potřebuje ale jednou tolik investic

Na výstavě jsme získali ocenění
Na výstavě VODOVODY-KANALIZACE 2015 jsme v soutěži zlatá vod-ka získali ocenění http://www.envi-pur.cz/cz/aktuality/118-zlata-vod-ka-2015/ , za za exponát ponorný membrá...
počet příspěvků: 1 | poslední příspěvek: 18.6.2015 13:48vstup do diskuse >>

Fotogalerie
Obr. 1 - Mezinárodní výstavu VODOVODY-KANALIZACE zahájil předseda pořádajícího Sdružení oboru vodovodů a kanalizací František Barák, předseda Svazu měst a obcí Dan Jiránek, generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala, náměstek ministra zemědělství AlObr. 2 – Výstava VODOVODY-KANALIZACE ukázala moderní technologie, novinky a inovace. Obr. 3 – Na výstavní ploše 6 tisíc metrů čtverečních se představilo na 300 společností a značek. Obr. 4 – Výstava zaznamenala nárůst počtu vystavovatelů, návštěvníků i výstavní plochy.Obr. 5 - Program zpestřovala také pravidelná vystoupení akvabel - mistryně světa a reprezentantky v synchronizovaném plavání na LOH 2000 v Sydney.Obr. 6 - Unikátní show ve speciálním akváriu doprovázela světla, promítání a AV technika. Obr. 7  - Součástí doprovodného programu byly také soutěže učňovských oborů či zručnosti.Obr. 8 – Vítěz soutěže o nejlepší exponát Zlatá VOD-KA 2015 – společnost ENVI-PUR (deskový ultrafiltrační modul pro membránové bioreaktory). Obr. 9 – Vítěz soutěže o nejlepší exponát Zlatá VOD-KA 2015 – společnost FONTANA R (mikrofiltr s UV zářením) Obr. 10 – Vítěz soutěže o nejlepší exponát Zlatá VOD-KA 2015  - společnost Jihomoravská armaturka (DURA regulační ventil)

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

VODOVODY-KANALIZACE 2015: české vodohospodářství je  v dobrém stavu, potřebuje ale jednou tolik investic VODOVODY-KANALIZACE 2015: české vodohospodářství je v dobrém stavu, potřebuje ale jednou tolik investic (106x)
České vodohospodářství je v dobrém stavu, potřebuje ale jednou tolik investic. I to zaznělo na největší vodohospodářské ...
Přístav Hluboká nad Vltavou se slavnostně otevřel veřejnosti (103x)
Posledního května byl slavnostně otevřen nový přístav pro rekreační plavbu v Hluboké nad Vltavou. Okolí zaplnily atrakce...
Tábor má novou ochranu proti velké voděTábor má novou ochranu proti velké vodě (102x)
Více než rok trvající stavba protipovodňové zdi v Táboře na řece Lužnici byla úspěšně dokončena a město je tak ochráněné...

NEJdiskutovanější související články

VODOVODY-KANALIZACE 2015: české vodohospodářství je  v dobrém stavu, potřebuje ale jednou tolik investic VODOVODY-KANALIZACE 2015: české vodohospodářství je v dobrém stavu, potřebuje ale jednou tolik investic (1x)
České vodohospodářství je v dobrém stavu, potřebuje ale jednou tolik investic. I to zaznělo na největší vodohospodářské ...
Katalog firem - registrace

Působíte v oboru
vodohospodářské výstavby?
Potom využijte možnosti registrace za 300,-/rok.
do Katalogu firem.

Google