KONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Jezy    Povodí Vltavy zprůchodnil rybám jez Řevnice na Berounce

Povodí Vltavy zprůchodnil rybám jez Řevnice na Berounce

Publikováno: 2.10.2020
Rubrika: Jezy

Povodí Vltavy vybudoval další dva nové rybí přechody na jezu Řevnice na Berounce v říčním kilometru 19,429. Stavba v hodnotě 21,4 mil. korun začala v květnu 2019 a trvala 13 měsíců. Součástí projektu je balvanitý rybí přechod na pravém břehu se skluzem pro vodáky, štěrbinový rybí přechod na levém břehu u malé vodní elektrárny (MVE) a rekonstrukce jezového tělesa u levého břehu. Rybí přechod na pravém břehu podchycuje migrace lákavým proudem od jezu a rybí přechod na levém břehu od odpadního kanálu MVE.

„Stavba těchto dvou nových rybích přechodů je příspěvkem k udržení druhové pestrosti vodní fauny na řece Berounce, a v neposlední řadě dojde také ke zvýšení bezpečnosti vodáků při sjíždění jezu pomocí nově vybudovaného skluzu,“ poznamenává Petr Kubala, generální ředitel státního podniku Povodí Vltavy.

Balvanitý rybí přechod na pravém břehu je dlouhý 38 m a tvoří ho železobetonový žlab šířky 3,6 m s exponovanými plochami opatřenými kamenným obkladem. Překonává převýšení hladin 1 m prostřednictvím 10 balvanitých linií s průtokem 0,8 m3/s. Balvanité linie tvoří 4 velké kameny uložené do betonu, které mezi sebou mají 3 mezery šířky 60, 20 a 15 cm. Tyto mezery a hloubka vody v nich (minimálně 0,6 m) určují průtok rybím přechodem. Navazující balvanitá úprava břehů v nadjezí i podjezí je stupňovitého charakteru a je možno ji využívat pro případný výstup a nástup při přenášení lodí po břehu. Pro zkušené vodáky je v souběhu s rybím přechodem vybudován skluz, tvořený železobetonovou šikmou rampou s přelivnou plochou opatřenou dubovými fošnami. Délka skluzu je 12 m, šířka 2 m a se sklonem 14 %. Přepadová výška je minimálně 15 cm s odpovídajícím průtokem 0,2 m3/s. Pro méně zdatné vodáky je umožněno přenášení plavidel po pravém břehu stupňovitou rovnaninou a pravobřežní cestou zabezpečenou zábradlím.

Štěrbinový rybí přechod na levém břehu je dlouhý 66 m, tvoří ho železobetonový žlab šířky 1,8 m s exponovanými plochami opatřenými kamenným obkladem. Překonává převýšení hladin 2,2 m prostřednictvím 20 betonových přepážek s průtokem 0,3 m3/s. V každé betonové přepážce se nachází štěrbina šířky 30 cm. Minimální hloubka vody ve žlabu je 0,8 m. Aby měly ryby usnadněn vstup do přechodu, je vybudována pozvolná šikmá rampa se zdrsněným dnem. V rámci stavby byla realizována rekonstrukce levého jezového pole v délce 15 m, které bylo silně poškozeno. Rekonstrukce spočívala v kompletním odstranění stávající konstrukce a vybudování dvou nových základových železobetonových pilířů (návodní a povodní) spojených na povrchu železobetonovou přelivnou plochou.

Účinnost rybích přechodů prokáže dvouletý biologický monitoring, který zde bude následně probíhat. Průzkum se provádí systémem telemetrie s pasivními integrátory, kdy jsou jednotlivé ryby očipovány a při průchodu rybím přechodem zaznamenány systémem bioskeneru nebo kamery.

Rybí přechody jsou napájeny vodou z minimálního zůstatkového průtoku, o který se dělí s jezem a nesnižují tak průtok na MVE. Stavba byla realizována z prostředků Operačního programu Životní prostředí Ministerstva životního prostředí a z vlastních zdrojů státního podniku Povodí Vltavy v celkové výši 21,4 mil. Kč.

Bookmark
Ohodnoďte článek:

Autor


Fotogalerie
Povodí Vltavy zprůchodnil rybám jez Řevnice na Berounce - mapaPovodí Vltavy zprůchodnil rybám jez Řevnice na BerouncePovodí Vltavy zprůchodnil rybám jez Řevnice na BerouncePovodí Vltavy zprůchodnil rybám jez Řevnice na BerouncePovodí Vltavy zprůchodnil rybám jez Řevnice na BerouncePovodí Vltavy zprůchodnil rybám jez Řevnice na BerouncePovodí Vltavy zprůchodnil rybám jez Řevnice na Berounce

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Povodí Vltavy zprůchodnil rybám jez Řevnice na BerouncePovodí Vltavy zprůchodnil rybám jez Řevnice na Berounce (122x)
Povodí Vltavy vybudoval další dva nové rybí přechody na jezu Řevnice na Berounce v říčním kilometru 19,429. Stavba v hod...
Rekonstrukce jezu v Hranicích pokračuje podle plánuRekonstrukce jezu v Hranicích pokračuje podle plánu (58x)
Povodí Moravy, s. p. v březnu 2020 zahájilo rozsáhlou rekonstrukci jezu v Hranicích na Moravě, která spočívá v jeho rozš...
Katalog firem - registrace

Působíte v oboru
vodohospodářské výstavby?
Potom využijte možnosti registrace za 300,-/rok.
do Katalogu firem.

Google